Groninger kystområde: Kloosterburen

Kloosterburen, en romersk landsby i et protestantisk område. Dette er et fenomen som fortjener spesiell oppmerksomhet. Spesielt i en region der, dessuten praktisering av protestantiske reformerte huset i mange år dannet "folkekirke". Den største kirken i landsbyen er den romersk-katolske; at kirke merkene siden advent av kristendommen landsbylivet. Musikken foreningen kalte det "St. Cecilia", café "Willibrord" og hvert år feires den nordlige Nederland karneval.
Midtpunktet i denne romersk-katolske livet er vakker neo-gotisk kirke på Main Street, som ble bygget i det 19. århundre av den berømte arkitekten PJH Cuypers. Den andre kirken, Kerkstraat, er mye mindre imponerende. Den er bygget på grunnmuren av den gamle klosterkirken.

Historie

Kloosterburen er bygget på stedet der til slutten av det 16. århundre, Oldeklooster. Klosteret var ca. 1175 grunnlagt av Premonstratenserordenen. Tidlig 13. århundre var det en split: noen få kilometer lenger østover skille Klosteret ble bygget for nonnene, klosteret Nije.
I det 16. århundre, reformasjonstiden og av politiske og religiøse maktkamper, døde i Groningen også mye folk og bygninger. Omsider Groningen kom i statenes hender; Romersk-katolske aktiviteter ble ikke lenger tolereres. Det som var igjen forsvunnet fra Oldenburg og Nije klosteret, forble og ble kirken for kalvinistene i Kloosterburen den eneste klosteret Oldeklooster; klosterets eiendeler ble konfiskert og var eid av provinsen Groningen.
Den tidligere kloster kirke var i midten av det 17. århundre, erstattet av nye bygninger; denne kirken kollapset i 1815. Bare i 1843 kom ny bygning på sin plass: den nåværende NH kirken, som siden har allerede blitt restaurert flere ganger. Den reformerte kirke Kloosterburen for det meste av sin eksistens har alltid vært kombinert med Hornhuizen. Senere tilhørte reformert Pieterburen med den kombinasjonen. De få protestanter i landsbyen og området rundt gikk til nabolandsbyen Way of the Cross, men tilhørte den tidligere sivil Kloosterburen, men har alltid vært en sterk kalvinistisk landsby. For noen år siden, gikk og protestanter sammen i den protestantiske kirker-town Golgata Dike stjerne Buren.
Katolske forble
Men til tross for alt som var igjen så Kloosterburen en katolsk landsby i midten av en overveiende reformert region
Hvorfor var Kloosterburen katolikk, om de lærde er uenige. En åpenbar tanke er at de flere hundre år gamle klostre i nærheten av folk der - tilsynelatende - har hatt et uutslettelig inntrykk. Det som er viktig er utvilsomt også at noen menn setter rundt forble katolikk.
I alle fall til den herskende reformerte kirke og den sekulære regjeringen i det 16. århundre gjort alt for å Kloosterburen la katolisismen forsvinne. Offentlig praksis av den katolske religion ble forbudt. Omreisende prester hadde i hemmelighet, ofte i barns, sier masse. Og med sjelesorg blant troende var i en slik situasjon også få gjøre.
Gratis og delt
Denne situasjonen varte ikke veldig lenge, men; i hvert fall i det 18. århundre var utøvelse av den katolske religion igjen tolerert av regjeringen. I 1733 var i nabolandet Den Hoorn ved Far Ignatius Martens SJ grunnla et sogn og bygget en tilsvarende kirke. De roomskatolieke innbyggerne i Kloosterburen var også der for å gå i kirken. Fortsatt i samme århundre, var det uenighet i den katolske leir: De troende som levde i Kloosterburen, og hvis tallene hadde vokst kraftig, ikke lenger ønsket å Den Hoorn reise for å delta Mass og ønsker å etablere sin egen menighet og kirke. Dette resulterte i en uønsket situasjon av gjensidig debatt, særlig ettersom disse fra Kloosterburen nektet å betale for menigheten i Den Hoorn. Til slutt, i Kloosterburen et eget prestegjeld med egen kirke. Ganske mange RK bønder i og rundt Kloosterburen tilhørte staten velstående herrer bønder, og dette vil også øke har ledet menigheten hadde råd etter mer enn 20 år allerede for å bygge en ny, neo-gotisk kors utforming av PJH Cuypers, som var en av de beste arkitektene i Nederland på den tiden.
Hotel ?? Monastery ??
En ekte kloster Kloosterburen har ikke. Men det er nå et hotell, "klosteret" hot. Det ligger i det tidligere klosteret av Damsterweg, som ble -eigenlijk bygget et nonnekloster i 1927.
(0)
(0)

Kommentarer - 0

Ingen kommentarer

Legg en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn igjen: 3000
captcha